Jak użytkować palety, aby móc eksploatować je w dłuższej perspektywie czasu.

Palety drewniane, zwłaszcza uniwersalnego typu, cieszą się ogromną popularnością wśród spedytorów. Nic dziwnego - jest to jeden z najbezpieczniejszych i najwygodniejszych sposobów na transport oraz magazynowanie towarów różnego rodzaju. Z reguły palety drewniane wyróżniają się wysoką trwałością i można je użytkować w wieloletnim okresie. Zbyt intensywna eksploatacja palet przy braku ich konserwacji może jednak doprowadzić do szybszego zużycia i konieczności naprawy bądź przedwczesnej utylizacji. Jak tego uniknąć?

Palety EURO - dobry wybór w dłuższej i krótszej perspektywie

Europalety obok zunifikowanych rozmiarów mają do zaoferowania również wysoką trwałość, wytrzymałość oraz nośność. Dzieje się tak dzięki przemyślanej konstrukcji, umożliwiającej optymalne rozmieszczenie ładunku. Istotnym czynnikiem pozostaje również fakt, że palety wykonuje się z wysokiej jakości drewna, przeważnie iglastego. Surowiec uzyskuje optymalną higroskopijność w precyzyjnym procesie obróbki.

Jak użytkować, by zminimalizować negatywne skutki eksploatacji  ?

Palety drewniane są projektowane z myślą o dłuższym użytkowaniu. Aby się tak jednak stało należy pamiętać o kilku zasadach. Palety EPAL wyróżnia wysoka nośność - która w spoczynkowej formie (w magazynach) może wynieść nawet do 1500 kg. Ładunek musi być jednak odpowiednio zabezpieczony, a paleta - równomiernie obciążona. Standardowe wymiary 1200 x 800 mm dopasowane są do rozstawu wózków widłowych - także również w zakresie aranżowania zmian przestrzennych w pomieszczeniach magazynowych nie trzeba się obawiać komplikacji. Palety typu EPAL są stosowane zarówno w spedycji krajowej, jak i międzynarodowej. Oznacza to, że musi je wyróżniać także odporność na działanie niekorzystnych warunków. Właśnie dlatego tak istotna (a przy tym prosta i niewymagająca od użytkowników) jest prawidłowa konserwacja.

Eksploatowanie palet w taki sposób, by nie dochodziło do uszkodzeń ma znaczenie nie tylko z ekonomicznego oraz ekologicznego punktu widzenia. Jest istotne także z uwagi na bezpieczeństwo osób zatrudnionych. Idealny stan palet wcale nie jest trudny do utrzymania. Ponieważ drewno na palety jest impregnowane już podczas procesu produkcji dodatkowe pokrywanie ich impregnatem nie jest konieczne (choć naturalnie nie jest zakazane, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników). Palety drewniane EURO i EPAL mogą także podlegać naprawie. Zostały tak zaprojektowane, by poszczególne elementy można było wymienić na nowe - np. w przypadku złamania bądź zbutwienia jednego z fragmentów palety. Obok złamań najczęstszą usterką pozostaje
brak wsporników - szczęśliwie u producentów takich, jak my można osobno kupić wszystkie potrzebne elementy - tj. deski paletowe, wsporniki, nadstawki i inne.

Podsumowując...
Dzięki euro-paletom można zorganizować transport, jak również przestrzeń magazynową na dowolne towary. Długoletnie użytkowanie palet drewnianych to dodatkowy ich atut - mimo, iż same konstrukcje nie stanowią dużego wydatku, to warto zwrócić tu uwagę na aspekt dotyczący ochrony środowiska. W przypadku palet drewnianych, które możemy Państwu zaproponować dbałość o ekologię widoczna jest również w samym procesie produkcji. Ponieważ wydajność i wytrzymałość palet ma wielowymiarowy charakter - i takie też niesie korzyści.