Zalety palet Euro EPAL

O tym, że palety drewniane stanowią niezwykle ważny element w branży spedycyjnej i magazynowej nie trzeba nikomu przypominać. Palety drewniane EPAL są obecne na rynku od dziesięcioleci i nadal stanowią jedną z najbardziej efektywnych form służących do przewozu i przechowywania towarów.

Zalety palet Euro EPAL

Najbardziej uniwersalnym rodzajem palet EURO są palety EPAL. Ich uniwersalność jest gwarantowana poprzez zunifikowane wymiary. Palety takie muszą mierzyć 800 x 1200 mm i ważyć 25 kg. Wówczas posiadają certyfikat wydawany przez towarzystwo EPAL. Mimo niskiej wagi palety posiadają zaskakująco dużą nośność – do 1,5 tony w spoczynku i do 1 tony w ruchu.

Zestandaryzowany rozmiar pozwala na użytkowanie palet na terenie całej Unii Europejskiej, również w magazynach zautomatyzowanych. Wymiary palet korespondują z typowym rozstawem wózków widłowych -  co stanowi niezwykle praktyczne rozwiązanie. Dodatkową zaletą jest klasyfikacja wewnętrzna takich palet – na kategorie według stanu (obecności uszkodzeń, śladów użytkowania itp.).

Koszty zakupu oraz eksploatacji palet są stosunkowo niskie, a przy tym stanowią produkt ekologiczny. Można je naprawiać, a gdy nie jest to możliwe – z łatwością poddaje się je recyklingowi. Ponieważ palety są poddawane specjalnej obróbce fitosanitarne, to mikroorganizmy znajdujące pożywkę na drewnie nie są dla nich zagrożeniem.

Ponieważ palety są wykonane z naturalnych materiałów można na nich składować i przewozić również produkty żywnościowe czy kosmetyki – a więc takie towary, które wymagają szczególnej ostrożności podczas spedycji.

Kto szczególnie doceni palety EPAL ?

Jak wspomnieliśmy powyżej palety EURO EPAL stanowią nośnik uniwersalny. Są odpowiednie dla każdej branży. Oczywiście warto pamiętać o tym, by co jakiś czas kontrolować stan palet i w razie potrzeby poddawać je naprawie bądź – kiedy to już niemożliwe – recyklingowi. Ze zużytych palet można tworzyć również różnego rodzaju projekty – np. stoliki i krzesła ogrodowe, kwietniki oraz wiele innych elementów. Dobrej jakości drewno zawsze będzie miało szerokie zastosowanie.