Pellet - paliwo odnawialne?

Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań - w każdej z dziedzin życia - jest jedną z cech współczesnego człowieka. Także na co dzień zastanawiamy się, w jaki sposób można zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz ograniczyć ilość emitowanych zanieczyszczeń. W sezonie grzewczym coraz częściej poruszaną kwestią pozostaje wykorzystanie naturalnych paliw - zwłaszcza w zastępstwie węgla. Pellet jest uznawany (również decyzją Ministerstwa Środowiska) za naturalne paliwo. Istotne jest jego pochodzenie - drzewny pellet charakteryzuje się wysoką kalorycznością (wartością opałową), a co za tym idzie - wydajnością w procesie przemiany energetycznej. Pellet powstaje poprzez obróbkę odpadów drzewnych (wiórów, trocin, zrębków) z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia. Jest to surowiec biodegradowalny, a jego spalanie nie generuje dużych ilości popiołu. Co więcej - pellet spala się w sposób bezwonny.

Cechy dobrego pelletu
Pellet posiada granulowaną strukturę. Nadaje się jako paliwo odnawialne zarówno do mniejszych, jak i większych urządzeń grzewczych, również w zakładach przemysłowych. Wydajność pelletu zależy nie tylko od producenta - bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie surowca, tak, by utrzymać suchość oraz optymalną gęstość. Nasza firma posiada w swojej ofercie doskonałej jakości pellet, który wyróżnia się przede wszystkim tym, że:

  • posiada wilgotność na poziomie od 7 - 12 proc;
  • powstaje z wysokiej jakości surowca;
  • jest sprzedawany w różnych wielkościach opakowań (opakowania od 20 - 3000 kk) a także luzem;
  • jest szczelnie pakowany, w taki sposób, by oprócz surowca nie było w torebkach ani trocin, ani kory, ani pyłu;
  • ma dwa warianty: 6 - 8 mm oraz 8 - 12 mm, natomiast poszczególne kostki są jednolite;

Drzewny, ekologiczny, bezpieczny

Pellet drzewny jest doskonałym przykładem paliwa odnawialnego, które pozwala zredukować emisję związków chemicznych do atmosfery. Aby jednak móc korzystać z pelletu konieczne jest zaopatrzenie mieszkania/domu w specjalny system przystosowany właśnie do spalania pelletów. Dedykowane do tego celu kotły i piece są ogólnodostępne, i choć ich ceny nie należą do najniższych, to jest to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Bo poza aspektem ekologicznym, ogrzewanie pelletem jest również korzystne z ekonomicznego punktu widzenia - za tonę pelletu zapłacimy nie więcej niż 800 złotych. Dodatkowo zakup kotła pelletowego można przecież rozłożyć na razy, a nawet skorzystać z dotacji w ramach programów promujących ochronę środowiska. Ogrzewanie pelletem jest zdecydowanie tańsze, niż korzystanie z pieca gazowego (zwłaszcza, że ceny gazu ciągle wzrastają).

Podsumowując - pellet drzewny to surowiec stanowiący paliwo odnawialne. Może znaleźć zastosowanie zarówno w instalacjach w domach mieszkalnych, jak również w przemysłowych zakładach. Jego użytkowanie niesie ze sobą wiele korzyści - przede wszystkim pozwalając ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery.

Pellet drzewny