Palety jednorazowe - zalety i zastosowanie

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie branży transportowej oraz magazynowej bez palet drewnianych. Te płaskie i sztywne konstrukcje charakteryzują się standaryzowanymi rozmiarami, które pozwalają na przewóz ładunków na wózkach widłowych, a także na ułożenie towarów w taki sposób, by uniknąć ich uszkodzenia w transporcie. Palety jednorazowe to praktyczne rozwiązanie z kilku względów.

Czym różnią się one od typowych palet EUR i w jakich sytuacjach warto zdecydować się na ich zakup, odpowiadamy poniżej.

Warto zauważyć, że wszystkie palety, które posiadamy w swojej bogatej ofercie posiadają praktyczne, nadające się do europejskiego i krajowego transportu wymiary. Na ogół użytkownicy
decydują się na zakup palet 800 x 1200 mm, ale w sprzedaży mamy również palety 1000 x 1200 mm, 1200 x 800 mm, 1200 x 1000 mm, palety Dusseldorf 600 x 800 mm i palety niestandardowe. W przypadku europalet najistotniejsze jest to, że są one opatrzone odpowiednim atestem, co umożliwia ich użytkowanie w spedycji międzynarodowej.

Palety jednorazowe - co je wyróżnia?

Ponieważ standardowe palety EPAL są produktami wielokrotnego użytku, możliwe jest przeprowadzanie ich naprawy. Oczywiście podczas takiego procesu muszą być zachowane odpowiednie procedury. Uszkodzona i zreperowana paleta musi zostać odpowiednio oznaczona (przy pomocy specjalnego gwoździa z symbolem EPAL) - aby licencja mogła zostać zachowana. Na podstawie stanu fizycznego palet określa się również ich gatunkowość (która posiada trzy klasy). Co jednak, jeżeli spedytor ma świadomość, że paleta będzie zastosowana w konkretnym celu - np. do transportu towarów, które nie będą podlegały rozładunkowi po dostarczeniu? Wówczas najlepiej wybrać paletę jednorazową - o relatywnie niższej cenie, jednak wysokiej wytrzymałości.

Palety jednorazowe można produkować zarówno z desek drewnianych (z drewna iglastego II lub III gatunku), jak i z materiałów odpadowych. Podobnie jak w przypadku klasycznych palet surowiec jest poddawany termicznej obróbce - tak, by konstrukcja zyskała niezbędną do udźwigu znacznych ciężarów wytrzymałość. Warto pamiętać, by jednorazowe palety dopasować do typu oraz wagi przewożonego ładunku.

Zalety palet jednorazowych

Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim obniżyć koszty transportu - jednocześnie zachowując pełne bezpieczeństwo oraz funkcjonalność, jaką daje stosowanie drewnianych palet. Nasza firma proponuje państwu palety jednorazowe o standardowych wymiarach 1200 x 800 mm i wysokości 144 mm. Ich udźwig dochodzić może do 500 kg. Produkty przez nas sprzedawane dostępne są także w wersji z certyfikatem IPPC. Taki dokument gwarantuje, że paleta została wyprodukowana w zgodności z wytycznymi fitosanitarnymi UE i może być użytkowana także w zagranicznym transporcie. Certyfikat określa również dopuszczalny poziom wilgotności palet - który nie może przekraczać 20 proc.

Podsumowując - palety jednorazowe stanowią niezastąpiony element zawsze wtedy, gdy priorytetem jest bezpieczny, sprawny transport towarów (niezależnie od ich charakteru) - jednakże przy zachowaniu opłacalności ekonomicznej.