Palety euro - nie tylko dla dużych firm

Przyjęło się, że grupą docelową najbardziej zainteresowaną zakupem europalet pozostają właściciele dużych firm spedycyjnych bądź też wynajmujący wielkopowierzchniowe magazyny. Nierzadko jednak palety typu euro przeznaczone do transportu oraz przechowywania partii towarów znajdują zastosowanie również w przypadku działalności mniejszych firm. O tym, dlaczego są uniwersalnym środkiem ułatwiającym procesy związane z importem i eksportem towarów piszemy poniżej.

Handel w XXI wieku jest prowadzony głównie na skalę masową. Równocześnie jednak rozwijają się inicjatywy mikro - czyli dystrybuowanie limitowanych serii produktów oraz usług. Koszty transportu oraz magazynowania są wówczas wyższe - niemniej można je znacząco obniżyć dzięki przemyślanej logistyce. Jej nieodłączną częścią pozostają palety euro. Dzieje się tak z kilku powodów.

  •     Zestandaryzowane rozmiary palet (najpopularniejsze modele mierzą 800/1200 mm i posiadają udźwig rzędu 1 tony) sprawiają, że ich załadunek jest niemal intuicyjny - ponieważ odpowiadają gabarytom podstawowych modeli wózków widłowych.
  •     Mimo znacznej nośności palety EPAL są lekkie - nie ważą więcej, niż 25 kg w podstawowym rozmiarze.
  •     Europalety w szybki i bezpieczny sposób umożliwiają maksymalne wykorzystanie powierzchni transportowej oraz magazynowej.
  •     Są wykonane z drewna, w ich obróbce nie partycypują żadne szkodliwe chemiczne substancje, a więc spełniają również normy ekologiczne. Przyjazny charakter dla środowiska ma znaczenie nie tylko z etycznego, ale i ekonomicznego punktu widzenia. Biorąc pod uwagę rozmiar zanieczyszczeń w nadchodzących dekadach będzie się można spodziewać nowych kar i opłat za emisję szkodliwych substancji do atmosfery.
  •     Na rynku można wyróżnić kilka rodzajów palet - od płaskich po skrzyniowe - w kilku rozmiarach;

Jak wybrać najlepsze europalety? Przede wszystkim warto upewnić się, że produkt posiada certyfikat. Ma to znaczenie szczególnie wówczas, gdy zajmujemy się spedycją międzynarodową. Taki transport jest obłożony regulacjami - licencja EPAL gwarantuje, iż normy dotyczące wagi i wymiarów palet będą spełnione w każdym europejskim kraju, jak również za Atlantykiem. Naturalnie posiadanie palet nie zwalnia z obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia ładunków, jeżeli zachodzi taka konieczność. Europalety są inwestycją, której koszty (dodajmy, relatywnie niskie) zwracają się szybko - dzięki lekkiej konstrukcji i niskim chłonięciu wilgoci mogą bowiem służyć latami. A kiedy ich użytkowanie w transporcie się skończy zawsze można pomyśleć o alternatywnych zastosowaniach - np. w ogrodnictwie, tworzeniu mebli do wnętrz inspirowanych stylem industrialnym etc. Podsumowując - dobrej jakości paleta posiadająca certyfikat EPAL to produkt dedykowany nie tylko dużym firmom spedycyjnym, ale również mniejszym przedsiębiorstwom, niezależnie od branży, w której funkcjonują.