Jak powstają palety drewniane ?

Palety drewniane

Pierwsze palety drewniane zaczęto produkować w latach 50 XX wieku. Od początku znalazły zastosowanie przy transporcie wielkogabarytowych towarów oraz znacznych partii mniejszych. Aby jednak mogły być używane na całym świecie konieczne było wprowadzenie unifikacji. Dzięki temu wytwarzane dzisiaj palety euro dopasowują się do wózków widłowych w Europie oraz poza jej granicami. Znacznie ułatwia to międzynarodowy transport i spedycje. Palety są bowiem przydatne także w magazynach - ułatwiają segregację oraz składowanie produktów (a co za tym idzie, koszty magazynowania są optymalizowane). Jak jednak powstają palety euro? Czy proces ten jest prostszy czy trudniejszy od powszechnych wyobrażeń ?

Proces produkcji – bardziej złożony, niż się wydaje

Pierwszym krokiem jest zdobycie drewna posiadającego odpowiedni certyfikat. Drewno (najczęściej) iglaste z lasów państwowych jest transportowane do fabryki, gdzie jest dzielone na stosy i poddawane przecieraniu przez pionowe traki. Powstaje w ten sposób tarcica - drewno zyskuje właściwą fakturę, zestandaryzowaną długość oraz grubość. Po wstępnym przygotowaniu drewno jest suszone (by zredukować wilgotność do 18 proc.) na zewnątrz przez około 2 tygodnie, a następnie w komorach suszarniczych, gdzie poddawane jest wysokim temperaturom oraz nawiewowi powietrza. Dopiero wówczas może rozpocząć się właściwa obróbka drewna na palety. Najpierw deski są formatowane do odpowiedniego rozmiaru, tak by mogły być zbite palety. Są one zbijane mechanicznie, jedyne co trzeba zrobić ręcznie, to ułożenie palet na wspornikach, by powstał dół, oraz ułożenie górnej partii - by paleta była kompletna. Przy produkcji nadstawek natomiast do sformatowanego drewna montowane są okucia. Nadstawki na palety drewniane są niezwykle praktycznym elementem, ponieważ można je przewozić również złożone. Boczne krawędzie palet są frezowane - ma to za zadanie ułatwić korzystanie z podnośników oraz wózków widłowych, natomiast całość konstrukcji jest pozbawiana ostrych krawędzi - by europalety spełniały normy BHP.

Palety drewniane - nie tylko w Europie

Prawidłowy sposób obróbki oraz jakość drewna zostaje potwierdzona odpowiednim certyfikatem. Dzięki temu można mieć pewność, że gdziekolwiek zetkniemy się z europaletami będą one ważyły ok. 25 kg. oraz miały wymiary odpowiadające szerokości wózka widłowego (najpopularniejszy wymiar to 800 x 1200 mm), a także będą się charakteryzowały bardzo wysoką nośnością (od 1000 - 1500 kg). Niezależnie od tego, czy palety będą użytkowane w tradycyjnym, czy całkowicie zautomatyzowanym typie magazynu - to nośniki trwałe i wytrzymałe. Palety drewniane na wspornikach są tak funkcjonalne nie tylko dzięki dobrej jakości drewna, ale też samym rozmieszczeniu wsporników. Te ostatnie mogą mieć odmienne kształty - od klasycznych czworokątnych, przez półokrągłe aż do okrągłych. W zależności od rodzaju ładunków dobierane są również rozmiary wsporników.

3 razy E - w magazynie i nie tylko

Europalety są niezbędne wszędzie tam, gdzie prowadzone są usługi transportowe, spedycyjne lub magazynowe. Oprócz tego mogą znajdywać zastosowanie również w innych sytuacjach. Meble z palet dość szybko stały się z dość niszowego trendu popularnym sposobem na dekorację mieszkania czy lokalu gastronomicznego. Obok trwałości zaletą europalet jest również ich niska cena. Można powiedzieć, że palety są to rozwiązanie ekonomiczne, a jednocześnie estetyczne. Nie zapominajmy również o aspekcie ekologicznym. Obróbka europalet nie generuje wydzielania do atmosfery szkodliwych substancji (a przynajmniej wyziewy te są obwarowane restrykcyjnymi normami). Nietoksyczność palet pozwala przewozić w nich produkty żywnościowe. Podsumowując - dzięki wykorzystaniu najlepszej jakości składników oraz specjalnego sposobu przygotowania drewna celem jego późniejszej eksploatacji - europalety są oczywistym wyborem, niezależnie od branży, w jakiej dana firma z sektora logistycznego działa.

Palety drewniane