Wykorzystanie Europalet w transporcie

Europalety to produkt dostępny na rynku od lat. Jego zastosowania ewoluowały, często bardzo odbiegając od pierwotnego założenia twórców. Jednak najważniejszą ich rolą jest przede wszystkim transport. Palety EUR-EPAL charakteryzują się wysoką trwałością oraz ekologicznym charakterem, co przemawia za ich przemysłowym zastosowaniem. Choć mogą kojarzyć się głównie z Europą, obecne są już także na innych kontynentach.

Europalety produkowane są w standaryzowanych wymiarach dostosowanych do ciężaru, który mogą udźwignąć. Jednak na życzenie klienta możliwe jest także wykonanie palet o niestandardowych wymiarach. Warto pamiętać, że nie wszystkie palety dostępne na polskim rynku mogą służyć do legalnego przewozu towarów. Dlatego też warto zaopatrywać się w nie wyłącznie u sprawdzonego i zaufanego producenta. Skąd mieć pewność, że paleta, którą chcemy nabyć może posłużyć nam do transportu? Przede wszystkim powinna być ona produkowana przez firmę posiadającą licencję EPAL, której przykładem jest SasPalety.

Europalety są po prostu platformami, na których składować można towar. Są projektowane w taki sposób, by można było łatwo je podnosić i umieszczać zarówno na wózku widłowym, jak i samochodach ciężarowych. Oczywiście istotne jest równomierne rozłożenie ładunku i jego zabezpieczenie, tak by w czasie drogi nic nie zsunęło się z palety, a ona sama była stabilnie przytwierdzona. Europalety mogą posłużyć także właśnie do zabezpieczenia ładunku podczas transportu. Europalety o standardowych wymiarach ważą zwykle ok. 25 kg i wykonywane są z drewna. Dzięki temu transport nawet w niesprzyjających warunkach ich nie uszkodzi.

Europalety obecne są na rynku mniej więcej od połowy ubiegłego wieku. Choć na przełomie lat niewiele się zmieniają, cały czas można liczyć na ich solidność wykonania oraz praktyczność. Ich rola w transporcie jest nieoceniona. Jednak paleta palecie nie równa. Dlatego warto pamiętać, by stawiać tylko na sprawdzone produkty, w których transport będzie naprawdę bezpieczny i przede wszystkim legalny.