Przechowywanie palet niezależnie od pory roku powinno odbywać się w warunkach korzystnych dla drewna. Latem najlepszym rozwiązaniem jest składowanie palet w wiacie - drewno potrzebuje bowiem regularnego dopływu powietrza, aby nie pleśniało od zawilgocenia. Palety muszą być także chronione bez wilgocią od gruntu. Z tego samego względu mokre i suche palety przechowywane powinny być osobno. Co jednak z zimową porą? Aura w tym okresie wpływa negatywnie na palety drewniane - muszą być one odpowiednio chronione przed warunkami atmosferycznymi.
Pleśń i inne „nieszczęśliwe wypadki”
Zacznijmy od tego, że nowe palety drewniane wyróżniają się optymalną higroskopijnością. Właściwość ta jest wynikiem użytkowania właściwego drewna, ale też procesu suszenia w specjalnych warunkach. W związku z tym parametrem palety narażone na działanie opadów, takich jak deszcz, śnieg czy marznący deszcz mogą ulec osłabieniu - a tym samym być bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia. W im lepszych warunkach palety są przechowywane, tym dłużej będą mogły być eksploatowane. A to ma znaczenie nie tylko dla obniżenia kosztów magazynowych czy spedycyjnych, ale także dla ochrony środowiska naturalnego oraz zasobów drewna.
Proste kroki ochronne
Bardzo ważne jest zagwarantowanie paletom odpowiedniej wentylacji zimą. W magazynach nie można jednak zapominać o tym, by temperatura nie była zbyt wysoka. Zarówno zawilgocenie, jak i przesuszenie jest bowiem dla nich destrukcyjne. Tymczasem odpowiednio przechowywane palety EPAL czy europalety innego typu wyróżniają się przez cały rok nośnością wynoszącą około 1000 kg w transporcie oraz 1500 kg w spoczynku - i to przy ciężarze własnym rzędu 25 kg. Popularność palet w handlu, spedycji oraz transporcie długo jeszcze nie zostanie zdetronizowana przez inny rodzaj nośnika. To praktyczne, ekologiczne oraz niewymagające skomplikowanych środków konserwacji elementy wyposażenia magazynu, o które łatwo zadbać również zimą. Wystarczy tylko odpowiednia temperatura, wentylacja i unikanie wilgoci.