Petycja - zahamowanie wywozu drewna okrągłego!

Przemysł drewniany jest sektorem działającym prężnie i rozwijającym się mimo niesprzyjających, pandemicznych warunków - ostatecznie dzięki dostarczaniu drewna funkcjonują nie tylko branże budowlana czy meblarska, ale także spedycyjna i logistyczna). Nadmierna eksploatacja lasów to jednak zagrożenie dla ekosystemu na całym świecie. Ostatnio problem ten skupia się głównie na terenie Europy. Dlaczego? Ponieważ to popyt na drewno europejskie jest najwyższy - przede wszystkim wśród graczy rynkowych spoza tej części świata (w szczególności Chin, USA czy Rosji).

Francuscy przedstawiciele stowarzyszeń producentów wyrobów drewnianych zauważyli jako pierwsi, iż przez takie działania, jak wprowadzanie pojawiła się ogromna dysproporcja. Przy wsparciu pozostałych członków EPAL (European Pallet Association) wystosowano specjalną PETYCJĘ, która ma na celu zaprzestanie wywozu drewna okrągłego z Europy.

Dlaczego? Ponieważ bez dostępu do surowców naturalnych rozwój przedsiębiorstw o europejskim kapitale zostanie zahamowany. Warto zauważyć, że idea zrównoważonego rozwoju, tak
rozpowszechniona, nie znajduje odzwierciedlenia w sytuacji regionalnej - strategia waloryzacji naturalnych zasobów (w tym drewna okrągłego) nie została jeszcze stworzona - czas to zmienić.

Jako jedni z przedstawicieli polskiego przemysłu drzewnego czujemy się w obowiązku, by poprzeć to niezwykle racjonalne działanie na rzecz przyjaznego zarówno dla środowiska, jak i  interesów przedsiębiorców, rozwoju.  Mamy nadzieję, że również Państwo poczują się zobligowani, by poświęcić chwilę na podpisanie petycji oraz zarekomendowanie tego samego podwykonawcom, współpracownikom czy odbiorcom Państwa produktów i usług. Bez zdecydowanych działań już wkrótce w naszym kraju mogą wyczerpać się zasoby drewna, co może skutkować upadłością wielu firm przemysłu drzewnego.

Wraz z naszymi przyjaciółmi z branży pragniemy podziękować za wsparcie !