Naprawa palet?

Palety drewniane EPAL, o wymiarach 1200 x 800 mm niewątpliwie stanowią jeden z najczęściej wykorzystywanych nośników w przemyśle spedycyjnym. Kluczem do ich popularności jest nie tylko wysoka nośność przy relatywnie niewielkiej wadze, ale także wytrzymałość oraz zestandaryzowane wymiary. Umożliwiają one eksploatację palet również w transporcie międzynarodowym, a także w magazynach na całym świecie. Warto użytkować palety tak, by ich eksploatacja nie generowała wielkich uszkodzeń - dzięki temu również koszty transportu czy magazynowania nie będą zbyt wysokie. Utrzymywanie dobrego stanu technicznego palety gwarantuje bezpieczeństwo podczas przechowywania czy przewozu produktów. Zwłaszcza, jeżeli mówimy o branży spożywczej czy związanej z przemysłem kosmetycznym. Dodatkowo - to, w jakim stanie są palety wpływa również na bezpieczeństwo i higienę pracy osób zatrudnionych w magazynach czy przy transporcie. Uszkodzone palety dodatkowo sprawiają, że w przestrzeni łatwiej o zanieczyszczenia. Warto dbać o dobry stan palet, również w magazynach zautomatyzowanych, ponieważ może w nich dojść do kosztownych przestojów.

Oczywiście, niezależnie od swojej funkcjonalności, palety drewniane typu EPAL także ulegają zużyciu czy uszkodzeniom. Można je wtedy przeznaczyć na recycling, ale nie zawsze jest to konieczne. Często możliwa (i dużo tańsza od kupna nowych egzemplarzy) pozostaje naprawa palet. Naprawa palet drewnianych stanowi prosty proces - adekwatnie do konstrukcji tego niezwykle przydatnego elementu nośnego.

Uszkodzoną część należy po prostu zastąpić identycznym, nowym komponentem. Oczywiście wiele zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia. Palety mogą być złamane - we fragmencie bądź na całej długości, mogą wymagać uzupełnienia wsporników, mogą posiadać zbutwiałe elementy. Wszystko to można wymieniać - przy wykorzystaniu przeciętnych manualnych zdolności, sporej cierpliwości oraz profesjonalnych narzędzi. Zaliczają się do nich m.in. wycinarki, przecinarki czy młotki. Zanim paleta będzie poddana "diagnostyce" oraz ewentualnej naprawie usuwane są z niej wszystkie metalowe oraz zniszczone elementy. Dopiero później dobiera się nowe elementy i zbija całość - tak jak przy produkcji "nowych" palet.