Dlaczego warto wybrać europalety?

Przewóz, przeładunek i magazynowanie towarów to współcześnie fundament branży handlowej. Produkujemy i konsumujemy na skalę masową, toteż ilość ładunków, którymi zajmuje się spedycja międzynarodowa systematycznie wzrasta. Nie można jednak mówić o poprawnie przeprowadzonych działań logistycznych bez odpowiednich narzędzi. Paradoksalnie - to właśnie te pozornie najprostsze elementy odgrywają kluczową rolę. Mowa o paletach euro, które cieszą się popularnością na całym świecie dzięki temu, że ich wymiary odpowiadają ustalonym odgórnie standardom.

Jakie są najważniejsze cechy euro palet znajdujących się w ofercie naszej firmy, i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup, opisujemy krótko poniżej. Pomimo, iż to rozwiązanie logistyczno - spedycyjne liczy sobie ponad pół wieku, europalety nadal są jednymi z najpopularniejszych konstrukcji w magazynach z następujących przyczyn:

  • Palety euro typu EPAL cechują zunifikowane wymiary oraz waga, które stanowią odpowiednio 800 x 1200 mm oraz 25 kg. Dzięki temu sprawdzają się w magazynach tradycyjnych oraz zautomatyzowanych na całym świecie. Nośność drewnianych palet jest zależna od sposobu użytkowania - o ile bowiem w przypadku przemieszczania się dochodzi ona do 1,5 tony, to już statyczny udźwig może wynieść nawet 4 tony. Naturalnie duże znaczenie ma również rozmieszczenie ładunku.
  • Palety są wykonane z drewna, a ich obróbka przebiega w taki sposób, by jak najdłużej były zdatne do użytku. Koncept palet drewnianych wywodzi się z kraju przodującego w funkcjonalnych rozwiązaniach - Szwecji. Najczęściej surowcem na palety EPAL są drzewa iglaste. Za niski stopień wchłaniania wilgoci odpowiada już proces fumigacji, któremu poddawane jest drewno. Taka obróbka termiczna sprowadza się do wysuszania drewna w wysokiej temperaturze aż do osiągnięcia optymalnego poziomu wilgotności (maksymalnie 22 proc.).
  • Proces produkcji naszych palet jest w pełni zautomatyzowany. Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym - dlatego też jakość wyrobów jest stuprocentowo pewna. Drewniane palety przemysłowe, a w szczególności europalety mogą być wytwarzane w ilościach masowych (naturalnie bez uszczerbku na ich trwałości czy staranności wykonania). Dodatkowo oferujemy klientom możliwość stworzenia palet o niestandardowych wymiarach, jeżeli projekt generuje taką właśnie potrzebę.
  • Ceny europalet nie należą do wygórowanych. W połączeniu z ich funkcjonalnością oraz łatwością eksploatacji i ewentualnej konserwacji to dla przedsiębiorców wybór idealny. Zwłaszcza, że zużyte już palety można oddać do skupu bądź też zlecić ich renowację.


Z powyższych informacji można wyciągnąć wniosek, iż palety drewniane typu euro to obecnie najbardziej praktyczne rozwiązanie wspomagające świadczenie szeroko pojętych usług spedycyjnych. Ich uniwersalność oraz zestandaryzowane rozmiary sprawiają, że handel na poziomie europejskim, ale i globalnym może odbywać się bez przeszkód. Zastosowanie palet nie ogranicza się do przewożenia towarów na wózkach widłowych - można je wykorzystywać także w magazynach, a nawet - przy dekorowaniu wnętrz, odkąd modny jest styl minimalistyczny czy wręcz post-industrialny.