Co powinieneś wiedzieć o paletach euro (EPAL)?

Trudno uwierzyć, ale wynalazek europalety ma już ponad 60 lat, natomiast od ponad 3 dekad można mieć pewność, że każda z nich będzie niezawodna - wtedy właśnie powstała organizacja wydająca certyfikaty EPAL oraz czuwająca nad jakością tych produktów. Oryginalnie wywodzące się ze Skandynawii europalety nadal pozostają faworytem pośród wszelkiego rodzaju palet transportowych. Dlatego też w obiegu może znajdować się obecnie kilkaset milionów takich palet - stosowanych w logistyce, transporcie czy podczas magazynowania towarów. Warto dowiedzieć się więcej o paletach EPAL.

Po czym poznać, że to paleta EPAL?

Certyfikowane palety wyróżniają się zestandaryzowanymi wymiarami - muszą mierzyć dokładnie 1200x800mm i 144mm wysokości. Do wzmacniania drewnianych elementów używa się gwoździ, a ich liczba i wzór są ustalone odgórnie. Palety można oczywiście poddawać naprawie, jednakże w takiej sytuacji konieczne jest zatwierdzenie jej jakości powtórnie, gwoździem certyfikującym.

Takie palety spełniają wszystkie normy jakości - ich jakość potwierdzają certyfikaty EPAL (Europejskiego Stowarzyszenia Palet). Od EPAL oraz UIC (Międzynarodowego Związku Kolei) pochodzą również wytyczne dotyczące standardów produkcji. Na autentycznych paletach EPAL można znaleźć pieczęcie EUR i EPAL (odpowiednio na prawym i lewym wsporniku). Co istotne - są na nich umieszczane również kody producentów, by bez problemu zidentyfikować pochodzenie produktu. Na palecie musi się też pojawić skrót HT potwierdzający wykonanie obróbki cieplnej palety w określonych warunkach.

Palety EPAL od roku 2010 muszą przechodzić konkretny rodzaj obróbki termicznej - mianowicie obróbkę fitosanitarną ISPM15 - aby zapewnić im wolność od drobnoustrojów i szkodników żerujących na drewnie. Suszenie palet przebiega także w dedykowanych komorach, ponieważ drewno wymaga określonego poziomu higroskopijności (nie więcej niż 22 procent).

Czy palety EPAL są niezawodne ?

Palety transportowe EPAL z całą pewnością charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Służą do transportu i magazynowania towarów i mimo, że ich waga wynosi 25 kg, to mają nośność do 1,5 tony (w ruchu) oraz do 4 ton (w spoczynku). Palety mogą być oczywiście wielokrotnie użytkowane. Dodatkowo ich konstrukcja została tak przemyślana, by można było przy nich stosować różnego typu wózki paletowe i widłowe - aby ułatwić proces załadunku i rozładunku.

Palety EPAL można oczywiście poddawać renowacji - wydłuża to możliwość ich użytkowania o kolejne lata. Warto zgłaszać się do takich serwisów, które posiadają licencję EPAL, dzięki temu są one autoryzowane do naprawiania palet i takie palety nadal zachowują swoje certyfikaty. Można ich używać na terenie całej Unii Europejskiej, a także poza jej granicami.